Президент Зеленський відкликав власний законопроєкт про децентралізацію

Просмотров: 325
17 января 2020 08:30
Президент Зеленський відкликав власний законопроєкт про децентралізацію фото

Президент України Володимир Зеленський 16-го січня відкликав поданий ним раніше проєкт закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)».

Як інформує сайт глави держави, Зеленський вирішив відправити документ на доопрацювання. У повідомленні йдеться, що Президент ухвалив таке рішення після зустрічі з головою та заступниками голови провладної фракції «Слуга народу».

Президент і нардепи дійшли спільної думки, що внесення змін до Конституції щодо реформи децентралізації потребує більш детального обговорення і консультацій з представниками всіх сторін. За результатами зустрічі, глава держави вирішив відкликати поданий ним раніше проєкт закону.

 

  • 13-го січня 2020-го року парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав законопроєкт про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади (№2598 від 13.12.2019) та рекомендував профільному Комітету з правової політики рекомендувати Верховній Раді України включити його до порядку денного сесії та направити на розгляд до Конституційного суду.

 

Які зміни запропоновано

Згідно із запропонованим законопроєктом, для адміністративного нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади пропонується запровадити інститут префектів. Префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів Президент.

Передбачається, що префект може зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Окрім того, законопроєктом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент, за поданням префекта, зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Тобто, простими словами, Президент запропонував ліквідувати поняття «район» і запровадити натомість «округ», а також інститут префектів — замість держадміністрацій; виокремити такі адміністративно-територіальні одиниці як громада, округ, область, АР Крим.

 

За що критикують

Однак, обговорення проєкту закону викликало не тільки у депутатів, а й в широких колах громадськості багато запитань та заперечень.

Ось, що пишуть окремі коментатори: “Ігнорування з боку влади інтересів суспільства, або груп стейкхолдерів — фізичних та юридичних осіб, які мають легітимний інтерес у діяльності організації, вже відгукується. Розробка концепції децентралізації, яка повинна бути закріплена в Конституції, без урахування інтересів самих громад просто не має сенсу.

Наслідком ігнорування досвіду роботи місцевих рад ОТГ є те, що поточна концепція децентралізації не задовольняє інтереси місцевих громад. Насамперед, це стосується введення інституту префектів. Про яку самостійність може йти мова, якщо в регіоні буде watchdog (сторожевий пес), наділений правом зупиняти будь-які рішення місцевих громад?

Зрозуміло, що це рішення знаходиться в діаметрально протилежній площині від справжньої децентралізації, основою якої повинні стати самостійні та заможні громади.

Право перейменовувати вулиці і населені пункти — це все чудово. Але який в цьому буде сенс, якщо у громад буде недостатньо коштів на утримання освітньої та медичної інфраструктури?

Про це зараз говорять всі представники ОТГ. Їх просто треба почути.”

 

Процедурні тонкощі

Також, депутати з інших фракцій звертають увагу на те, що спостерігалися розбіжності між змістом у текстах запропонованого законопроєкту — підписаним Президентом і поданим на розгляд у Верховну Раду. В разі «мухлювання» процедура не буде дотримана, кажуть нардепи, і такі зміни потім не складно буде оскаржити через суд.

Отже, законопроєкт було відкликано, та про справжні причини такого рішення не повідомляється.

 

Відгук західних партнерів

Раніше, цього тижня посольства Німеччини та Канади розкритикували законопроєкт Зеленського щодо децентралізації. “Зміни до Конституції щодо децентралізації повинні зміцнити права громад! Новий проєкт не відповідає цій вимозі”, — йшлося в повідомленні посольства Німеччини в Твітері.

У посольстві Канади також заявили, що стурбовані обмеженням демократичних процесів цим законопроєктом і закликали узгодити його з принципами Євросоюзу. “Ми закликаємо до інклюзивних громадських консультацій щодо змін і узгодження з принципами ЄС”, — ідеться в твіті дипломатичного представництва Канади.

 

Имя:
Ваш комментарий:

Похожие новости:
Последние новости: